جی باد چیست

معماری JBOD (جی باد) کاملا با اختصار آن - JBOD - just a bunch of disks or just a bunch of drives - فقط یک دسته از دیسکها خلاصه شده است. اگر شما مجموعه ای از هارد دیسک های معمولی را به طور منظم در نظر گرفته اید، ذهنیت شما را تغییر می دهد. دیسک های موجود در یک آرایه JBOD (جی باد) می تواند به عنوان حجم شخصی خود عمل کند یا می توان آن را متصل یا اسپین کرد تا یک حجم منطقی ایجاد کند.

امروزه RAID توجه زیادی را به خود جلب می کند، اما هنوز هم جایی برای پسر عموی با استعداد RAID،یعنی JBOD (جی باد) وجود دارد. هر دو از درایوهای فیزیکی چندگانه تشکیل شده است، بنابراین تفاوت چیست؟

دیسک های مجزای یک آرایه JBOD (جی باد) می تواند هر یک به عنوان یک حجم مجزا خدمت کنند یا می توانند یک یا چندین منطق واحد یا LUN را تشکیل دهند. در حالی که RAID می خواهد که تمام درایو ها از ظرفیت مشابهی باشند، درایوهای JBOD (جی باد) می توانند از اندازه های مختلف باشند.

جی باد

مزیت اصلی JBOD (جی باد)  استفاده از ظرفیت است

آرایه JBOD به طور کامل از تمام فضای درایوهای سرور استفاده می کند. برای مثال، JBOD (جی باد) با چهار درایو 300 گیگابایت 1200 گیگابایت ظرفیت قابل استفاده را فراهم می کند. در مقابل، یک آرایه مشابه RAID کمتر از 1200 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی را به دلیل نیاز به ذخیره داده های بیش از حد ارائه می دهد. چقدر فضای مورد نیاز برای این افزونگی بستگی به پیکربندی خاص RAID دارد. برای مثال RAID 1، داده های آینه در دو یا چند درایو را نشان می دهد که بدین معنی است که تنها نیمی از ظرفیت دیسک ها برای ذخیره سازی در دسترس است، نیم دیگر برای ذخیره کپی تکراری استفاده می شود.

به عنوان یک نتیجه، JBOD (جی باد) یک راه حل ذخیره سازی مقرون به صرفه شبکه است. کنترل کننده های JBOD (جی باد) ارزان تر از کنترل های RAID هستند و شما می توانید با استفاده از هر بلوک برای ذخیره سازی اولیه، دیسک ها را mix و مطابقت دهید.

JBODs (جی باد) نابودی است.

عملیات خواندن / نوشتن RAID می تواند بسیار سریعتر از JBOD (جی باد) ها باشد. با RAID، جریان داده را می توان تقسیم و ذخیره شده بر روی چندین دیسک همزمان، در حالی که JBOD (جی باد) ها جریان داده ها را در یک دیسک در یک زمان ذخیره می کنند. برای مثال، RAID 0، داده ها را در دو دیسک یا بیشتر پخش می کند تا عملیات خواندن / نوشتن را سرعت بخشد. توجه داشته باشید، با این حال، هیچ افزونگی را فراهم نمی کند.

jbod جی باد چیست

مهمتر از همه، JBOD (جی باد) بار اضافی RAID را ارائه نمی دهد. اگر یک دیسک در یک آرایه JBOD (جی باد) خراب شود، تمام داده های شما در معرض خطر هستند، از جمله آنچه در درایو های دیگر است. با استفاده از RAID، می توانید یک یا چند دیسک را از دست بدهید و با توجه به تنظیمات، اطلاعات خود را حفظ کنید.

وقتی JBOD ها مفید هستند؟

اگر اطلاعات زیادی برای ذخیره داشته باشید، به ویژه اگر فقط به طور موقت، JBOD ها یک راه حل اقتصادی هستند. با این وجود اطمینان حاصل کنید که داده ها بسیار مهم نیستند یا شما یک طرح پشتیبان گیری موثر دارید.

سرورهای HP در بدترین حالت دارای 8 جای هارد می باشند یا 8 bay حال اگر نیاز به افزایش هارد ها به 16 عدد ویا 32 عدد باشد باید RAID کنترلر شما این هارد ها را مدیریت کند. برای همین منظور یک کارت واسط به نام Expander Card وارد میشود که وظیفه آن به عنوان یک واسط بین Raid Controller و هارد ها می باشد.
دلیل استفاده از Expander Card را میتوان اینگونه بیان کرد که روی Raid Controller ها معمولا 2 عدد جای کابل SAS می باشد که به صورت پیش فرض مستقیم به کنترلر متصل شده است, در نتیجه برای اضافه کردن هارد های جدید (Bay HDD) نیاز به کابل های SAS بیشتری می باشد که دیگر روی Raid Controller پر شده است.

Expander Card

با اضافه کردن Expander Card به سرور تمام کابل SASهای BAYهای هارد ها به Expander Card متصل شده و سپس از آن خروجی به Raid Controller متصل میگردد.

برای درک هر چه بیشتر شما دوستان فیلم زیر قرار داده شده است.

 

طریقه چیدمان رم ها برای سرور DL380 G9 را در این مطلب خدمت شما دوستان عرض می نمائیم.

در سرور DL380 G9 دو پردازنده قرار میگیرد. که هر کدام از این پردازنده ها باید به صورت متناسب با هم چیدمان رم ها انجام گردد.

هر پردازنده دارای 4 کانال می باشد و هر کانال شامل 3 اسلات رم یا DIMM میباشد. در نتیجه هر پردازنده شامل 12 اسلات رم میشود و کل سرور دارای 24 اسلات رم میباشد. شکل زیر گویای مطالب است.

چیدمان رم های سرور

اسلات های سفید اولین اسلات هر کانال را نشان میدهند که برای جاگذاری رم ها باید ابتدا اسلات های سفید (A B C D) به طور کامل پر گردد.

سپس اسلات های مشکی باید به ترتیب شورع به جایگذاری گردد (E F G H)

و در انتها اسلات های آبی پر میگردند (یعنی I J K L)

پس در نتیجه نحوه چیدمان رم ها برای یک پردازنده به صورت شکل زیر است یعنی اگر تنها 4 رم بود در اسلاتهای سفید اگر تا 8 رم بود اسلاتهای مشکی هم پر میگردد و اگر بیشتر بود در اسلاتهای آبی آن پردازنده جایگذاری می شود.

رم های سرور

قوانین و دستورالعمل های جامع:

نکته:تنها در صورت وجود پردازنده باید برای آن اسلات های رم را پر کرد.ممکن است تنها یک پردازنده بر روی سرور باشد که در این صورت تنها اسلات های ان پردازنده به ترتیب گفته شده پر میگردد.

چهار کانال حافظه در هر پردازنده، هشت کانال در هر 2 پردازنده سرور وجود دارد.

برای به حداکثر رساندن عملکرد سرور، توصیه می شود ظرفیت حافظه کل بین تمام پردازنده های نصب شده را متعادل کنید و بار بر روی تمام کانال ها به صورت مشابه قرار گیرد.

حتما به خاطر داشته باشید که رم های RDIMM را با رم های LRDIMM روی سرور قرار ندهید.

اگر DIMM ها با سرعت های مختلف قرار گیرند، سرور یک سرعت مطلوب را انتخاب می کند.

حداکثر سرعت حافظه تابع نوع حافظه، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده است.

حافظه HPE این سرورها با حافظه های نسل قبل از DL380 Gen9 سازگار نیست. برخی از ویژگی های HPE SmartMemory مانند احراز هویت حافظه و عملکرد پیشرفته پشتیبانی نمی شود.

 

برای داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل کسب و کار اطلاعات، همچنین برنامه های کاربردی تلفن همراه همچنان مسیر رشد خود را طی میکنند و هر روز نیاز به سرعت بالاتر و ظرفیت حافظه بیشتر است.

حافظه RDIMMs

کلمه RDIMMs مخفف Registered DIMMs می باشد. این رم ها گزینه بسیار مناسبی برای سرورها شما در اغلب موارد می باشند. در RDIMMs رم ها ماژول حافظه register بین ماژول DRAM و کنترلر حافظه سیستم است.

حافظه های NVDIMM

حافظه RDIMMs چیست؟کلمه NVDIMM مخفف Non-Volatile Dual In-line Memory Module می باشد که Non-Volatile به معنی از دست نرفتن محتوای RAM در هنگام قطعی برق ناخواسته , کرش های سیستم یا خاموشی به صورت استاندارد می باشد.

HPE StoreVirtual VSA

معمولا ذخیره سازها متشکل از دو بخش می باشند که در معرفی استوریج های 3PAR شرکت HP اشاره شد.  قسمت سخت افزاری شامل هارد ديسک ها، کابل ها وغیره است و قسمت نرم افزاری نيز حاوی نر م افزارهای مدیریت ذخیره سازي است. 

HPE 3PAR StoreServ

این ذخیره سازها ، در رده تجهیزات میانی  Midrange  قرار دارد ,که با پرداخت هزینه کم دارای کارایی بالایي می باشد. عمده هدف تولید این ذخیره کننده ها به کارگیری در بسترهای Virtual Platforms  می باشد.

mbr Gpt

پیش از استفاده از یک disk جدید باید آن را پارتیشن بندی کنید و MBR و GPT هم دو روش متفاوت برای ذخیره سازی اطلاعات پارتیشن بندی روی یک درایو می باشند.

ibm server

شرکت IBM یکی از بزگترین شرکت های در زمینه فناوری اطلاعات می باشد که همگی شما از قدیم با آن آشنایی داشتید. یکی از زمینه های که این شرکت در آن فعالیت گسترده ای دارد سرورها و ذخیره سازهای شبکه است که متاسفانه ما در ایران کمتر با این برند کار کرده ایم.

محبوب ترین آموزش ها