جی باد چیست

معماری JBOD (جی باد) کاملا با اختصار آن - JBOD - just a bunch of disks or just a bunch of drives - فقط یک دسته از دیسکها خلاصه شده است. اگر شما مجموعه ای از هارد دیسک های معمولی را به طور منظم در نظر گرفته اید، ذهنیت شما را تغییر می دهد. دیسک های موجود در یک آرایه JBOD (جی باد) می تواند به عنوان حجم شخصی خود عمل کند یا می توان آن را متصل یا اسپین کرد تا یک حجم منطقی ایجاد کند.

امروزه RAID توجه زیادی را به خود جلب می کند، اما هنوز هم جایی برای پسر عموی با استعداد RAID،یعنی JBOD (جی باد) وجود دارد. هر دو از درایوهای فیزیکی چندگانه تشکیل شده است، بنابراین تفاوت چیست؟

دیسک های مجزای یک آرایه JBOD (جی باد) می تواند هر یک به عنوان یک حجم مجزا خدمت کنند یا می توانند یک یا چندین منطق واحد یا LUN را تشکیل دهند. در حالی که RAID می خواهد که تمام درایو ها از ظرفیت مشابهی باشند، درایوهای JBOD (جی باد) می توانند از اندازه های مختلف باشند.

جی باد

مزیت اصلی JBOD (جی باد)  استفاده از ظرفیت است

آرایه JBOD به طور کامل از تمام فضای درایوهای سرور استفاده می کند. برای مثال، JBOD (جی باد) با چهار درایو 300 گیگابایت 1200 گیگابایت ظرفیت قابل استفاده را فراهم می کند. در مقابل، یک آرایه مشابه RAID کمتر از 1200 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی را به دلیل نیاز به ذخیره داده های بیش از حد ارائه می دهد. چقدر فضای مورد نیاز برای این افزونگی بستگی به پیکربندی خاص RAID دارد. برای مثال RAID 1، داده های آینه در دو یا چند درایو را نشان می دهد که بدین معنی است که تنها نیمی از ظرفیت دیسک ها برای ذخیره سازی در دسترس است، نیم دیگر برای ذخیره کپی تکراری استفاده می شود.

به عنوان یک نتیجه، JBOD (جی باد) یک راه حل ذخیره سازی مقرون به صرفه شبکه است. کنترل کننده های JBOD (جی باد) ارزان تر از کنترل های RAID هستند و شما می توانید با استفاده از هر بلوک برای ذخیره سازی اولیه، دیسک ها را mix و مطابقت دهید.

JBODs (جی باد) نابودی است.

عملیات خواندن / نوشتن RAID می تواند بسیار سریعتر از JBOD (جی باد) ها باشد. با RAID، جریان داده را می توان تقسیم و ذخیره شده بر روی چندین دیسک همزمان، در حالی که JBOD (جی باد) ها جریان داده ها را در یک دیسک در یک زمان ذخیره می کنند. برای مثال، RAID 0، داده ها را در دو دیسک یا بیشتر پخش می کند تا عملیات خواندن / نوشتن را سرعت بخشد. توجه داشته باشید، با این حال، هیچ افزونگی را فراهم نمی کند.

jbod جی باد چیست

مهمتر از همه، JBOD (جی باد) بار اضافی RAID را ارائه نمی دهد. اگر یک دیسک در یک آرایه JBOD (جی باد) خراب شود، تمام داده های شما در معرض خطر هستند، از جمله آنچه در درایو های دیگر است. با استفاده از RAID، می توانید یک یا چند دیسک را از دست بدهید و با توجه به تنظیمات، اطلاعات خود را حفظ کنید.

وقتی JBOD ها مفید هستند؟

اگر اطلاعات زیادی برای ذخیره داشته باشید، به ویژه اگر فقط به طور موقت، JBOD ها یک راه حل اقتصادی هستند. با این وجود اطمینان حاصل کنید که داده ها بسیار مهم نیستند یا شما یک طرح پشتیبان گیری موثر دارید.

محبوب ترین آموزش ها