مدل های مختلف IOS های سوئیچ های سیسکو

سوالی که همیشه مطرح می شود تفاوت مدل IOS در سوئیچ های سیسکو می باشد. چه مدلی از سوئیچ چه نوع IOS دارد و برای استفاده از امکانات سوئیچ از چه IOS استفاده کنیم.
معمولا تجهیزات سیسکو با مینیمم مدل IOS در بازار وجود دارد.

طریقه فعال سازی لایسنس های IOS

با معرفیه سری روترهای 1900،2900 و 3900 سیسکو Universal IOS Image را معرفی کرد. این روتر ها  که Integrated Service Router Generation 2 (ISR G2) نام دارند از این IOS های جدید استفاده می کنند.

آشنایی با مدل ها و ورژن های مختلف IOS

از زمانی که سیسکو IOS را ایجاد کرد، آنها آن را به عنوان یک فایل image ارسال می کرد. این مدل نصب را بسیار آسان کرد شما فقط فایل image را دانلود می کنید،

مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو از سیر تا پیاز

شرکت سیسکو یکی از بزرگترین تولید کننده تجهیزات فیزیکی و نرم افزاری شبکه می باشد. تجهیزات سخت افزاری نیاز به OS هایی دارند که را روی تجهیزات شبکه اجرا و راه اندازی شوند.

تفاوت میان 2960X و 2960XR

همانطور که در مطالب گذشته خدمت شما دوستان درباره سوییچ های 2960X و 2960XR گفته شد این سوییچ ها دارای قابلیت های چشمگیری برای استفاده در لایه Access میباشند. موردی که شاید برای خیلی از دوستان به ذهن میرسد اختلاف و تفاوت بین سوییچ های 2960X و2960XR می باشد.

سوییچ های 2960X و 2960XR

سوییچ های 2960X را شاید نسل جدید سوییچ های 2960 بتوان نامید که چند سالی است که وارد بازار شده اند.
سوییچ های 2960X  دارای مقام بیشترین میزان استفاده در جهان به عنوان سوییچ لایه Access هستند.

load Balancing

 Load balancing یک راه حل کلیدی و مهم در جهت افزایش کارایی و سرعت در شبکه است. به طور کلی Load balancing در مبحث EtherChannel یعنی فعالیتهای ارتباطی به طور یکسان روی چندین لینک انجام میگیرد و هیچ کدام از لینک های ارتباطی بار دیتای منتقل شده را بیش از حد مجاز نخواهند داشت. بدین صورت از اعمال یار ترافیکی بیش از اندازه بر روی یک لینک جلوگیری میگردد.

EtherChannel

از این پروتکل برای افزایش پهنای باند اتصالی بین 2 دیوایس استفاده می شود همچنین قابلیت Load Balancing را برای ما ایجاد میکند.. در این روش پورت های واقعی را در یک گروه قرار می دهیم و آن گروه را به عنوان یک اینترفیس مجازی تعریف میکنیم.

Cef on Cisco

Cisco Express forwarding –CEF
سوییچ های MLS یا Multi-Layer Switching دارای 2 نوع روش مسیر یابی هستند: جدول مک و جدول روتینگ, که سوییچ های لایه 3 یا SL3 به صورت پیش فرض در لایه 2 کار میکنند مگر اینکه لایه 3 در آنها فعال گردد.

password Recovery cisco switch

مراجل پسورد ریکاوری در سوئیچ ها در ادامه توضیح داده شده است.

محبوب ترین آموزش ها