آشنایی با مدل ها و ورژن های مختلف IOS

از زمانی که سیسکو IOS را ایجاد کرد، آنها آن را به عنوان یک فایل image ارسال می کرد. این مدل نصب را بسیار آسان کرد شما فقط فایل image را دانلود می کنید،

بر روی روتر و یا سوئیچ کپی می کنید و دستگاه را طوری تنظیم می کنید که از روی فایل image جدید بوت کند. هنگامی که یک نسخه جدیدتر می خواهید فقط کافی بود فایل image جدید را دانلود کنید، در حالیکه هیچ مکانیزمی برای patch کردن و bug fix وجود نداشت.
از زمانی که سیسکو تاسیس شد یک image برای هر مدل IOS وجود دارد، اما image فایل های متفاوتی برای هر ورژن مدل وجود دارد.

به عنوان مثال، سیسکو سری 1800 روتر های خدمات یکپارچه یا در اصطلاح ISR  دارای مدل های زیر  می باشد.
•    1801,1802,1803 and 1805
•    1811 and 1812
•    1841
•    1861 and 1861E
شما ممکن است فکر کنید برای سری 1800 یه فایل image  برای IOS وجود دارد، اما در حقیقت 4 تا مدل مختلف وجود دارد. مدل های 1801، 1802، 1803 و 1805 از یک فایل image مشترک استفاده می کنند. همچنین مدل های 1811و 1812 از IOS خودشان استفاده می کنند. برای 1841 یک IOS جداگانه و برای مدل های 1861 هم یک IOS image مشترک استفاده می کنند.
بدتر از این، برای هر لیست امکاناتی مدل IOS های متفاوتی وجود دارد بر اساس مدل IOS که نیاز دارید لیست قیمتی متفاوتی وجود خواهد داشت. برای مثال اگر بخواهید تنظیمات VPN را راه اندازی کنید نیاز به امکانات security feature دارید و اگر بخواهید تلفن VoIP راه اندازی کنید مدل IOS شما باید از امکانات Voice feature پشتیبانی کند.
اینجا تمام مدل های IOS نشان داده شده است:


 


یک مثالی برای یک نمونه از تنوع مدل image ها با لیست امکانات روی روتر 1861 را بررسی خواهیم کرد. شما می توانید یک مدل IP Base را با امکانات بسیار پایه بگیرید اگر می خواهید IOS شما ویژگیه voice را ساپورت کند پس باید image IOS بگیرید که این ویژگی را ساپورت می کند یا یکی از IOS ها با قایبلیت هایی بیشتر، که به طبع هزینه بالاتری دارد را تهیه کنید.
به این علت است که سیسکو دارای لیست امکانات، ورژن و مدل های image متفاوتی برای IOS هاش هست.
امروزه سیسکو با یک فایل image با تمام امکانات نرم افزاری گنچانده شده در آن که به اصطلاح universal image گفته می شود ارسال می شود. در این مدل همچنان برای هر دستگاه فایل image متفاوت وجود دارد ولی بصورت جداگانه برای هر feature یک IOS image منفرد وجود ندارد تمام feature ها در یک فایل image مربوط به device قرار داده شده است. به جای چندین IOS Image فقط یک فایل Image وجود دارد با تمام امکانات.

 


امروزه وقتی یک device سیسکو خریداری می کنید یک فایل image IOS با تمام امکانات درون آن قرار داده شده که برای استفاده از آن امکانات نیاز به unlock کردنشان هست.
در قدیم شما با داشتن اکانت CCO هر نوع و مدل IOS که نیاز داشتین را می توانستین بدون پرداخت هزینه دانلود و دریافت کنید. مشکل اینجا بود که یک مشتری با خرید روتر با IOS IP Base می توانست آخرین و پیشرفته ترین IOS را برای دستگاهش دانلود کند. در ورژن IOS 12 تعداد 8 مدل image فایل با feature set های مختلف وجود داشت که در شکل نشان داده شده با IP Base آغز می شود و برای هر مدل feature فایل image متفاوتی باید نصب شود ولی در ورژن IOS 15 فقط یک فایل image وجود دارد. در شکل زیر می توانید تفاوت ورژن IOS 12 و IOS 15 را مشاهده کنید.
 

 با معرفیه سری روترهای 1900،2900 و 3900 سیسکو Universal IOS Image را معرفی کرد. این روتر ها  که Integrated Service Router Generation 2 (ISR G2) نام دارند از این IOS های جدید استفاده می کنند. وقتی شما یکی از این روتر ها را خریداری می کنید این دستگاه ها یک IOS IP Base دارند (ipbasek9) برای استفاده از امکانات بیشتر نیاز به خرید کلید لایسنس برای unlock کردن IOS دارید. به این feature set ها در اصطلاح Technology Package گفته می شود که 4 مدل است:
•    IP Base
•    Data
•    Unified Communications
•    Security
IP Base روی دستگاه IOS پیش فرض است با امکانات پایه ای. مدل Data از امکلنات MPLS، ATM وغیر پیشتیبانی می کند. مدل Unified Communication از امکانات VoIP و مدل Security از امکاناتی مانند IOS Firewall، intrusion prevention، IPSEC و غیره پشتیبانی میکند. اگر شما روتری با یکی از این امکانات را خریداری کردین، مدل IOS در کارخانه توسط سیسکو فعال شده است. البته شما بعد از خریداری دستگاه روتر هم می توانید با خرید لایسنس، Package های IOS را فعال کنید. در مدل جدید لایسنس 4 تا feature set وجود دارد به جای 8 تا feature set در ورژن IOS 12. در شکل زیر feature set های مدل جدید نشان داده شده است.
 لایسنس ها را می توان بصورت دستی هم فعال کرد یا در شرکت های با دستگاه های زیاد سیسکو از ابزار نرم افزاریی بنام CLM (Cisco License Manager) که روی سیستمی که دسترسی به اینترنت و پورتال سیسکو دارد استفاده و مدیریت لایسنس های دستگاه ها را با این نرم افزار انجام داد. قبل از نشان دادن طریقه فعال سازی لایسنس نیاز است با مفاهیمی پایه ای برای این مدل جدید لایسنسینگ آشنا بشویم.
دو مدل لایسنس وجود دارد
1.    مدل آزمایشی یا Evaluation License که تمام امکانات یک feature set را برای 60 روز فعال می کند.
2.    مدل همیشگی یا Permanent License که از سیسکو تهیه و خریداری می شود و تمام feature set ها را برای همیشه فعال می کند.
هر لایسنسی دو تا وضعیت دارد:
1.    فعال یا Active, InUse
2.    غیر فعال یا Inactive
بصورت نرمال روترها با universal image با ipbasek9 عرضه می شوند. مگر اینکه لایسنسی خریداری کرده باشید.
اگر می خواهید تمام feature set های داخل روتر را فعال کنید شما نیاز به خریداری هر سه لایسنس دارید:


 

موارد مرتبط

چیدمان رم های سرور HP DL380 G9

طریقه چیدمان رم ها برای سرور DL380 G9 را در این مط

آشنایی با مدرک بین المللی CISS

 دوره Cissp  (Certified Information Systems Securi

رمزنگاری مقارن و نامتقارن

انواع متفاوتی از الگوریتم های رمزنگاری وجود دارد ک

محبوب ترین آموزش ها