تجهیزات ADSL :


1) مودم ADSL یا ATU-R
مودم هایADSL از مدولاسیون دامنه(QAM) استفاده می کنند. وظیفه ی اصلی این مودم ها تبدیل داده ها به سیگنال و بالعکس است ولی این مودم ها معمولا ً خدمات دیگری چون Packct Filtering    DHCP  , و  Port Securityرا نیز پشتیبانی می کنند. بخش مهم در این مودم ها بخش ATM آن است که در آن باید VPI/VCI مربوط را تعیین کرد.VPI/VCI در طرف مودم باید با طرف DSLAM یکسان باشد، بسیاری از مودم های ADSL پروتکل PPPOE را پشتیبانی می کنند.
 
2) Splitter
همان طور که ذکر شد صدا و دیتا به طور هم زمان روی خط مسی فرستاده می شوند. به منظور جداکردن صدا از دیتا از جداکننده استفاده می شود. Splitter یک فیلتر پائین گذر- بالاگذر است که از تداخل سیگنال های آنالوگ بر روی سیگنال DSL و بالعکس جلوگیری می کند. بدون نصب Splitter ممکن است سیگنال های فرکانس بالا با اکوی سیستم های آنالوگ بر روی کارایی DSL تأثیر نامطلوب بگذارد. اگر Splitter به خوبی کار نکند ممکن است نویزناشی از دیتا بر روی گوشی تلفن شنیده شود یا ممکن است باعث قطع شدن صدای زنگ تلفن شود.

 

dslam
 
3) (Digital Subscriber Line Access Multiploxor (DSLAM  
DSLAM خطوط ارتباطی مشترکین زیادی را دریافت کرده و آنها را بر روی یک خط ارتباطی واحد با ظرفیت بالا به اینترنت منتقل می کند. یک DSLAM قادر به پشتیبانی چندین نوع DSL و پروتکل ها و روش های مدولاسیون گوناگون است. به علاوه DSLAM می تواند امکاناتی چون مسیریابی یا تخصیص آدرس دینامیک IP را نیز برای مشترکین فراهم کند، در واقع DSLAM را می تواند دلیل اصلی تفاوت بین سرویس دهی از طریق ADSL و از طریق مودم های کابلی به حساب آورد.
DSLAM در دو نوع  ATM Base و IP Base عرضه می شوند که امروزه بیشتر از انواع IP Base استفاده  می شود.

کاربردهای فن آوری ADSL

 
کاربردهای فن آوری ADSL
1)     دسترسی به اینترنت با سرعت بالا و به صورت دائمی
2)     استفاده از سرویس تلویزیون اینترنتی (IPTV) و نمایش درخواستی (Video on Demand)
3)     استفاده از سرویس آموزش از راه دور (E-Learning)
4)     استفاده از سرویس کنفرانس از راه دور (Tele Conferencing)
5)     استفاده از سرویس بانکداری الکترونیک (E-Banking)
6)     استفاده از سرویس بازی های تحت شبکه (Game net)
7)     استفاده از سرویس تلفن اینترنتی (VOIP)
8)     استفاده از سرویس شبکه های مجازی (V8N)
 
 
عملکرد :
سیستم تلفن استاندارد مبتنی بر یک زوج سیم مسی است که مخابرات آن را در خانه نصب می کند. سیم های مسی دارای محدوده فرکانسی (پهنای باند) از صفر تا حدود 2 مگا هرتز هستند این در حالی است که در سیستم های تلفن شهری فقط از 4  کیلو هرتز این محدوده برای عبور صدا استفاده می شود و بقیه ی باند فرکانسی بدون استفاده است. این موضوع ایده ی اولّیه ی ساخت و استفاده از DSL شد. در فن آوری DSL دیتا از طریق DSLAM و صدای آنالوگ از طریق مرکز تلفن بر روی زوج سیم مشترک قرار می گیرند و در محل مشتری به وسیله ی یک فیلتر جداکننده (Splitter) از هم جدا می شوند.
 
در فن آوری ADSL دو روش مدولاسیون وجود دارد: 

روش CAP

(Carrier Less Amplitude Phase) که قدیمی تر است و امروزه از آن استفاده نمی شود. و روش  (DMT) (Discrete Multi Tone) که اساس کار مودم های DSL امروزی است.
CAP- یکی از گونه های غیر استاندار QAM است. در این روش پهنای باند به سه قسمت تقسیم می شود که از صفر تا 4  کیلوهرتز برای انتقال صدا ، از 25 تا 180  کیلو هرتز برای ارسال دیتا در نظر گرفته می شود، و از 240 تا 1500 کیلو هرتز برای دریافت در کانال ارسال از کودینگ trellis و در کانال دریافت از کدینگ trellis و Reed-Solomon  به طور هم زمان استفاده می شود. این کدینگ ها برای تصحیح خطا بکار می روند. شماربیت ها برای هر سمبل از 3  تا 8 بیت متغیّر است که در لحظات شروع ارتباط تعیین می شود، به این صورت که با ارسال سیگنال های اندازه گیری، مشخصات و شرایط مسیر مشخص شده و بر اساس این شرایط نرخ کانال های ارسال و دریافت تعیین می شود.

روش DNT

در روش DNT ، از طیف فرکانسی 1.1 MHZ استفاده می شود و آن را به 256 کانال 4312.5 هرتزی تقسیم  می کنند کانال صفر برای صدا ، کانال 1 تا 5 به عنوان مرز و 2 کانال برای کنترل در نظر گرفته می شود و مابقی کانال ها برای ارسال و دریافت اطلاعات.در این روش برای هر کانال از مدولاسیون QAM استفاده می شود که هر کانال ظرفیت انتقال 60 Kbps را دارد. اگر شمار کانال های دریافت را224 تا در نظر بگیریم در تئوری به عدد 13.44 می رسیم ولی در عمل این رقم استاندارد TTUG 992.1 به بیش از 8 Mbps نمی رسد.
 

adsl-xdsl

DSL  یا XDSL خانواده ای از فناوری است که انتقال دیتا را به صورت دیجیتال بر روی زوج سیم تلفن استاندارد برای ما فراهم می کند. DSL در اصل مخفف کلمات Digital Subscriber Loop است که در سالهای اخیر به خاطر معروف ترین عضو این خانواده یعنی ADSL به Digital Subscriber Line  مشهور شده است. نرخ دریافت در این خانواده از 256 Kbit/s تا 24000 Kbit/s و بسته به نوع فن آوری به کار افتد و شرایط زوج سیم تلفن متفاوت است. معمولا ً نرخ ارسال در ADSL از نرخ دریافت آن کمتر است در حالی که در فن آوری SDSL نرخ ارسال و دریافت اطلاعات با هم برابرند.

فن آوری DSL در اصل از بخشی از پروژه ی ISDN نشأت گرفت و جو لچلیدر در سال 1988 ADSL را در Bellcore با قراردادن سیگنال پهن باند در کنار سیگنال صدای آنالوگ توسعه داد. شرکت مخابراتی آمریکا شروع به ترویج فن آوری DSL در رقابت با مودم های کابلی کردند. در ابتدا این سرویس ها فقط بر روی خطوط اجاره ای (Leased Line) ارائه می شدند ولی بعد بنا به درخواست سازمان جهانی مخابرات این خدمات بر روی خطوط تلفن معمولی نیز ارائه گردید.

 

DSL
یک ارتباط DSL :
امکانات گوناگون DSL ، چون نرخ دریافت و ارسال اطلاعات ، امکانات استفاده شده و ... باعث تفاوت اعضای این خانواده می شود. با فن آوری کنونی عمومی ترین عضو این خانواده ADSL است.
با استفاده از فن آوری های قدیمی تر ADSL می توان به سرعت 8 Mbit/s و با آخرین استاندارد این رده یعنی ADSL2+ می توان به سرعت 24 Mbit/s تا حداکثر فاصله ی 2 کیلومتر دست یافت. علاوه بر این مشترک می تواند از سرویس های تلفن در همان خط همراه با ADSL استفاده کند و نیازی به کابل کشی جدید برای سرویس دهی وجود ندارد.
به دلیل آماده بودن زیر ساخت های تلفنی و در دسترس بودن مرکز تلفن در ساختمان های اداری یا برج های مسکونی می توان از فن آوری VDSL به جای شبکه ی LAN در این مکان ها استفاده کرد.
 
 
دلایل رواج فن آوری DSL :
1)     می توان ضمن ارتباط با اینترنت از خط تلفن خود نیز برای مکالمات تلفنی استفاده کرد.
2)     سرعت ارتباط آن خیلی بالاتر از یک مودم Dial up است(1.5 MbPS در مقایسه با 56 Kbps مودم های معمولی)
3)     در این شیوه نیازی به کابل کشی جدید وجود ندارد.
4)     ارتباط دائمی با شبکه ی اینترنت و نداشتن قطعی
5)     عدم نیاز به شماره گیری
6)      هزینه ی کمتر ماهانه نسبت به خطوط اجاره ای

مهم ترین ایراد این فن آوری وابستگی شدید کیفیت ارتباط به فاصله ی بین مشترک تا ارائه دهنده ی خدمات است چون با زیاد شدن فاصله کیفیت افت می کند. بیشترین فاصله ی بین مشترک و سرویس دهنده  5.5 کیلومتر است. یکی دیگر از معایب این سرویس دسترسی نداشتن به این سرویس به علت وجود خطوط تلفنی تلفیقی (قراردادن چندین خط تلفن بر روی یک خط که در ایران به PCMمعروفند) یا کافوهای فوری (مراکز تلفنی که در کافوها نصب و با فیبر نوری به مرکز اصلی متصل می شوند.) در همه ی مکان ها است.

تکنولوژی Li-Fi چیست

 

LIFI یک تکنولوژی بی‌سیم است که داده ها را توسط ارتباطات نور مرئی (VLC) با سرعت بسیار بالایی منتقل میکند، Li-Fi تکنولوژی عجیب و جدیدی نمی باشد اما کمپانی Velmenni از کشور استونی، آزمایشی واقعی ترتیب داده تا سرعت عملیاتی لای-فای را بررسی نماید. نتیجه سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه است! که این سرعت ۱۰۰ برابر بیشتر از وای-فای می باشد.