تکنولوژی Li-Fi چیست

 

LIFI یک تکنولوژی بی‌سیم است که داده ها را توسط ارتباطات نور مرئی (VLC) با سرعت بسیار بالایی منتقل میکند، Li-Fi تکنولوژی عجیب و جدیدی نمی باشد اما کمپانی Velmenni از کشور استونی، آزمایشی واقعی ترتیب داده تا سرعت عملیاتی لای-فای را بررسی نماید. نتیجه سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه است! که این سرعت ۱۰۰ برابر بیشتر از وای-فای می باشد.

lifi

دانشمندان در اوایل سال جاری در آزمایشگاه به سرعت های 224 گیگابایت در ثانیه با استفاده از تکنولوژی  Li Fi  دست پیدا کردند که این آزمایش نوید بخش و نشان دهنده پتانسیل بالای این فناوری برای تحول در اینترنت و سیستم های موجود است.

در حال حاضر دانشمندان لای فای را در بیرون از آزمایشگاه و برای اولین بار در ادارات و محیط های صنعتی کشور استونی به کار برده اند.

به زبان ساده تر در اين تکنولوژي از لامپ هايي استفاده مي شود که با روشن و خاموش شدن با سرعتي بالا اطلاعات باينري را ارسال مي کنند. در واقع مکانیزم تکنولوژی Li-Fi به این ترتیب است که به جای امواج نامرئی،کار انتقال داده های اینترنتی از طریق نور لامپ های LED انجام می پزیرد.

 

lifi

 

پروسه ای که نسبت به نمونه ی حاضر همچون وای فای، هم انرژی کم تری صرف می شود و هم تمیز تر بوده و در کنار آن از سرعت بیشتری نیز برخوردار می شویم.

 


آشنایی با نحوه عملکرد تکنولوژی Li-Fi