adsl-xdsl

DSL  یا XDSL خانواده ای از فناوری است که انتقال دیتا را به صورت دیجیتال بر روی زوج سیم تلفن استاندارد برای ما فراهم می کند. DSL در اصل مخفف کلمات Digital Subscriber Loop است که در سالهای اخیر به خاطر معروف ترین عضو این خانواده یعنی ADSL به Digital Subscriber Line  مشهور شده است. نرخ دریافت در این خانواده از 256 Kbit/s تا 24000 Kbit/s و بسته به نوع فن آوری به کار افتد و شرایط زوج سیم تلفن متفاوت است. معمولا ً نرخ ارسال در ADSL از نرخ دریافت آن کمتر است در حالی که در فن آوری SDSL نرخ ارسال و دریافت اطلاعات با هم برابرند.

فن آوری DSL در اصل از بخشی از پروژه ی ISDN نشأت گرفت و جو لچلیدر در سال 1988 ADSL را در Bellcore با قراردادن سیگنال پهن باند در کنار سیگنال صدای آنالوگ توسعه داد. شرکت مخابراتی آمریکا شروع به ترویج فن آوری DSL در رقابت با مودم های کابلی کردند. در ابتدا این سرویس ها فقط بر روی خطوط اجاره ای (Leased Line) ارائه می شدند ولی بعد بنا به درخواست سازمان جهانی مخابرات این خدمات بر روی خطوط تلفن معمولی نیز ارائه گردید.

 

DSL
یک ارتباط DSL :
امکانات گوناگون DSL ، چون نرخ دریافت و ارسال اطلاعات ، امکانات استفاده شده و ... باعث تفاوت اعضای این خانواده می شود. با فن آوری کنونی عمومی ترین عضو این خانواده ADSL است.
با استفاده از فن آوری های قدیمی تر ADSL می توان به سرعت 8 Mbit/s و با آخرین استاندارد این رده یعنی ADSL2+ می توان به سرعت 24 Mbit/s تا حداکثر فاصله ی 2 کیلومتر دست یافت. علاوه بر این مشترک می تواند از سرویس های تلفن در همان خط همراه با ADSL استفاده کند و نیازی به کابل کشی جدید برای سرویس دهی وجود ندارد.
به دلیل آماده بودن زیر ساخت های تلفنی و در دسترس بودن مرکز تلفن در ساختمان های اداری یا برج های مسکونی می توان از فن آوری VDSL به جای شبکه ی LAN در این مکان ها استفاده کرد.
 
 
دلایل رواج فن آوری DSL :
1)     می توان ضمن ارتباط با اینترنت از خط تلفن خود نیز برای مکالمات تلفنی استفاده کرد.
2)     سرعت ارتباط آن خیلی بالاتر از یک مودم Dial up است(1.5 MbPS در مقایسه با 56 Kbps مودم های معمولی)
3)     در این شیوه نیازی به کابل کشی جدید وجود ندارد.
4)     ارتباط دائمی با شبکه ی اینترنت و نداشتن قطعی
5)     عدم نیاز به شماره گیری
6)      هزینه ی کمتر ماهانه نسبت به خطوط اجاره ای

مهم ترین ایراد این فن آوری وابستگی شدید کیفیت ارتباط به فاصله ی بین مشترک تا ارائه دهنده ی خدمات است چون با زیاد شدن فاصله کیفیت افت می کند. بیشترین فاصله ی بین مشترک و سرویس دهنده  5.5 کیلومتر است. یکی دیگر از معایب این سرویس دسترسی نداشتن به این سرویس به علت وجود خطوط تلفنی تلفیقی (قراردادن چندین خط تلفن بر روی یک خط که در ایران به PCMمعروفند) یا کافوهای فوری (مراکز تلفنی که در کافوها نصب و با فیبر نوری به مرکز اصلی متصل می شوند.) در همه ی مکان ها است.

موارد مرتبط

JBOD جی باد چیست؟

معماری JBOD (جی باد) کاملا با اختصار آن - JBOD - j

dsl چیست؟ (َتجهیزات ADSL) - قس

تجهیزات ADSL : 1) مودم ADSL یا ATU-Rمودم هایADSL

dsl چیست؟ (َکاربردها - عملکرد)

 کاربردهای فن آوری ADSL1)     دسترسی به اینترنت با