تجهیزات ADSL :


1) مودم ADSL یا ATU-R
مودم هایADSL از مدولاسیون دامنه(QAM) استفاده می کنند. وظیفه ی اصلی این مودم ها تبدیل داده ها به سیگنال و بالعکس است ولی این مودم ها معمولا ً خدمات دیگری چون Packct Filtering    DHCP  , و  Port Securityرا نیز پشتیبانی می کنند. بخش مهم در این مودم ها بخش ATM آن است که در آن باید VPI/VCI مربوط را تعیین کرد.VPI/VCI در طرف مودم باید با طرف DSLAM یکسان باشد، بسیاری از مودم های ADSL پروتکل PPPOE را پشتیبانی می کنند.
 
2) Splitter
همان طور که ذکر شد صدا و دیتا به طور هم زمان روی خط مسی فرستاده می شوند. به منظور جداکردن صدا از دیتا از جداکننده استفاده می شود. Splitter یک فیلتر پائین گذر- بالاگذر است که از تداخل سیگنال های آنالوگ بر روی سیگنال DSL و بالعکس جلوگیری می کند. بدون نصب Splitter ممکن است سیگنال های فرکانس بالا با اکوی سیستم های آنالوگ بر روی کارایی DSL تأثیر نامطلوب بگذارد. اگر Splitter به خوبی کار نکند ممکن است نویزناشی از دیتا بر روی گوشی تلفن شنیده شود یا ممکن است باعث قطع شدن صدای زنگ تلفن شود.

 

dslam
 
3) (Digital Subscriber Line Access Multiploxor (DSLAM  
DSLAM خطوط ارتباطی مشترکین زیادی را دریافت کرده و آنها را بر روی یک خط ارتباطی واحد با ظرفیت بالا به اینترنت منتقل می کند. یک DSLAM قادر به پشتیبانی چندین نوع DSL و پروتکل ها و روش های مدولاسیون گوناگون است. به علاوه DSLAM می تواند امکاناتی چون مسیریابی یا تخصیص آدرس دینامیک IP را نیز برای مشترکین فراهم کند، در واقع DSLAM را می تواند دلیل اصلی تفاوت بین سرویس دهی از طریق ADSL و از طریق مودم های کابلی به حساب آورد.
DSLAM در دو نوع  ATM Base و IP Base عرضه می شوند که امروزه بیشتر از انواع IP Base استفاده  می شود.

موارد مرتبط

JBOD جی باد چیست؟

معماری JBOD (جی باد) کاملا با اختصار آن - JBOD - j

dsl چیست؟ (َکاربردها - عملکرد)

 کاربردهای فن آوری ADSL1)     دسترسی به اینترنت با

dsl چیست؟ (َadsl-xdsl) - قسمت

DSL  یا XDSL خانواده ای از فناوری است که انتقال دی