روش کار Li-Fi

 

در مطالب گذشته درباره Li-Fi توضیح کلی داده شد و در این مطلب قصد داریم نحوه عملکرد تکنولوژی Li-Fi را برای شما به صورت کامل توضیح میدهیم.حسگر مادون قرمز که در دستگاه های دیجیتال و کنترل آنها به کار می‌رود را در نظر بگیرد. کنترل تلویزیون با پردازشی ساده، دکمه‌ی فشار داده شده را به کد باینری تبدیل می‌کند که داده‌ای خام برای انتقال توسط موج مادون قرمز می باشد. در اینجا مادون قرمز نقش موج حامل را دارد و داده‌ی موردبحث را سوار بر خود کرده و به حسگر مادون قرمز می‌رساند.

حسگر مادون قرمز موج را دریافت کرده و پس از آن با رمزگشایی سیگنال دریافتی، داده‌ی موردنظر را تشخیص میدهد و عملی مثل خاموش و روشن شدن یک دستگاه با کنترل، انجام می‌شود.

 

li-fi

 

در اینفوگرافیک بالا که توسط کمپانی PureLiFi تهیه شده، ابزار منبع یک سرور است که محتوا را به درایور لامپ ارسال می‌کند. منظور از درایور در این اینجا، ابزاری است که لامپ LED را کنترل می‌کند و داده را برای ارسال از طریق نور لامپ، آماده می‌کند. لامپ LED نور را به گیرنده تابانده و داده ها در مقصد (کامپیوتر) دریافت و باز میشوند.

البته به یاد داشته باشید که با فراگیر شدن تکنولوژی Li-Fi باید موبایل ها و کامپوترها به گیرنده نوری مجهز گردند و یا گیرنده ای  به شکل یک دانگل در ابعاد فلش‌درایوهای USB داشته باشند.

با توجه به این تکنولوژی مطمئنا متوجه محدودیت برزگ آن شده این و آن چیزی نیست جز خط دید مستقیم برای کار با دیوایس در واقع باید نور لامپ LED فرستنده مستقیم به گیرنده برسد و مانعی در سر راه نباشد. این در حالی است که wi-fi حداقل چنین محدودیتی ندارد.


Li-Fi چیست؟

آخرین اخبار